неделя, 26 февруари 2012 г.

Офшорни плаващи съоръжения за жилищно настаняване-III част

    Еднокорпусни баржи/шлепове/ за жилищно настаняване
        Въведение
     Според определение на Det Norske Veritas (DNV): "Шлепове и понтони са кораби без достатъчно средства за самостоятелно задвижване, необходимо за техните дейности. Налага се съдействие от друг кораб по време на транзит или се предполага използването на допълнителен транспорт". Шлеповете могат да бъдат и самоходни, но при много ниска скорост. Това означава, че дори с тласкащи устройства и динамично позициониране, шлепа ще се счита шлеп, а не кораб. Когато са в експлоатация, обикновено са акостирали или закотвени на дъното, освен ако не са оборудвани с /DP – динамично позиционираща/ система. Те могат да бъдат от тип еднокорпусни полу-потопени корпуси  или дори от “jack-up” тип. Терминът "шлеп" обикновено се отнася само за тип еднокорпусник. Този тип  шлепове подпомагат добива на нефт и газ, но са ограничени за експлоатация в  /Персийския залив/.
      За разлика от баржите за крайбрежни и вътрешните водни басейни (вж. раздела за coastels), офшорната едно-корпусна баржа трябва да бъде:
конструктивен чертеж на баржа
        - достатъчно дълга, за да има минимално надлъжно клатене, което да посрещне вълнението в което обикновено работи. Типичната баржа в открито море има дължина от 80 до 160 м.
          - достатъчно ширина в мидела, за да има минимално клатене. Ширината трябва да е 1 / 3 до 1 / 5 от дължината.
     - достатъчно газене, за да има достатъчна якост на огъване, изкривяване и усукване, както и адекватен надводен борд.    Дълбочината обикновено е 1/15 от дължината. Баржите,  предназначени за работа във вътрешни водни басейни, които са подложени на минимално ветрово натоварване, може да имат газене до 1/20 от дължината.
            Всъщност, според класификационната организация, при която са изградени, те са абсолютно различни. Докато „coastel баржи“ се класифицират като баржи тип хотел или понтон, то офшорните шлепове в по-голямата си част се класифицират като  шлепове за жилищно настаняване. Тези баржи биват два вида: не-самоходни и самоходни.
                           Не-самоходни шлепове тип „моно-корпус“
        Това е най-честият тип баржи за настаняване. Ограничени са за операции в относително  плитки води, тъй като трябва да са акостирали или закотвени на дъното. Съвременната технология прави възможно да се постигне позиционирането им в дълбоки води до 1700 м. Използва се динамично позициониране, което е по-ефективено при такива дълбочини. На практика, тези закотвени шлепове се използват в плитките води до 300 метра в дълбочина.
         Пример: Ланселот  

Lancelot Accommodation Work Barge
  Типична баржа за настаняване, собственост на „Intership Limited“. Построена е през 2009 г., с 8 точкова система за закотвяне и осигурява места за настаняване на офшорните работници. Има товароподемност от 25 тона.

                                  


                                  Самоходни тип „моно-корпус“ шлепове
     Тези съдове включват система за задвижване, която  обикновено се използва за позициониране. По този начин, могат да бъдат използвани при неограничена дълбочина за повече от 300 м дълбочина, която се счита за практическата граница за закотвяне.
             Пример: SAFECOM 1 
Accommodation Field Development Vessel (AFDV)


    Кораб, предназнечен за област на жилищно настаняване (AFDV) и е собственост на „B-H Offshore“. Много подобен на предишния пример“ Ланселот“. Има 8 точкова система за акостиране, места за настаняване за офшорни работници и голям капацитет на повдигане. Освен това има и някои функции типични за „flotel“ кораби: офшорен проход, DP система състояща се от 6 тласкащи устройства







P.S.
Ще се радвам, ако четящите тази презентация могат да я обогатят с нови факти и впечатления.

                                                                                                                 Следва продължение...

събота, 18 февруари 2012 г.

Офшорни плаващи съоръжения за жилищно настаняване-II част

                                           Офшорни кораби – тип „FLOTEL
              В предишната част от разработката споменах, че използването на кораби, като офшорни "flotels" е съвсем отскоро. Корабът “Еда Фиорд“ е първият „flotel“ кораб с достатъчно добро изпълнение, което да доведе до започването на няколко други проекта. През 2008 -2009 г. финансовата криза и спада в цените на петрола доведоха до забавяния и дори до откази на някои от тези проекти, но тези, които все още са в процес на разработване ще са започнали работа в края на 2010 година. Повечето от „flotel“ корабите не са само за настаняване, имат и други функции, свързани основно с поддръжка. Тези кораби можат да се използват за бързо транспортиране на персонал за платформи, в области, които не разполагат с установена инфраструктура, или между платформи, кораби или пристанища. Някои от тях могат да бъдат използвани като офшорни строителните съдове (много по-нисък  капацитет), за подводни операции, като превозното средство (ROV) или подводни услуги. Голямото товарно пространство на палубата се използва за съхраняване на офшорно оборудване или като работната палуба за различни офшорни операции, като например ремонтиране на оборудване.
            Следователно, тези кораби са много гъвкави и са подобни на всеки офшорен плавателен съд.
             Според SOLAS и класификационните организации, „flotels“ могат да бъдат от тип „пътнически кораб“ или като „кораб със специално предназначение (SPS- Special Purpose Ship)“.

                        Офшорни кораби – тип „пасажерски кораби“
              Според класификационните организации и правилата на SOLAS прилагането на клас на кораб като пътнически е ограничена до кораби тип круиз и ферибот и не би било възможно да се прилага към други структуриподобни на шлепове, полу-попотопяеми или всякакви други иновативни структури, които не са "кораби". Но новата концепция за „flotel“ кораби означава, че някои от тях са включени в тази категория.
 
        
   Пример: Кораб „Dan Swift“ – проектиран е  да работи в близост както до фиксирани структури така и до платформи и плаващи единици, като FPSO и полу-полупотопяеми единици.



              
              Офшорни кораби – тип „SPS - кораб  със специално предназначение/цел“
            Този тип кораби (SPS) е с основен клас, предназначен за  използване като кораби за обслужване на офшорни нефтени платформи, като кораби за доставка, обезпечаващи закотвянето, както и за помощно настаняване (Flotels). Тъй като персонала на борда на този вид кораби по същество  не са моряци, са хора с доста опит за работа на море. Те не се считат за пътници, но са хора със "специално предназначение". Някои от правилата за пътнически кораби се прилагат заедно с някои от правилата за товарни кораби.
      Наскоро IМО и някои класификационни организации /DNV/ преразгледаха определението на тази категория кораби, поради нарастващото търсене на сложни видове кораби, превозващи персонал- извършващ специализирана работа на борда.
            По отношение настаняването на персонал на корабите (SPS), има някои противоречия вътре в класификационните организации. Правилата от 2008 г. за SPS ясно посочват, че „код“ не е предназначен за кораби , използвани за транспорт и настаняване на промишлен персонал, който не работи на борда ". Въз основа на това, един кораб за настаняване опериращ само със Сертификат за товарен кораб и подкрепен със Сертификат за (SPS). може да се сблъска с проблеми с местните класификационни организации при бъдещи промени на флага. Пример в подкрепа на това твърдение: кораб ARV1 (кораб за настаняване и ремонт), собственост на „Equinox Offshore“, която планираше да го преобразува от оригинален ро-ро кораб на кораб със специално предназначение, но в крайна сметка е регистриран в  края на 2010 г. като ро-ро пътнически кораб.
к-б „Edda Fjord“
            
   Специален пример за (SPS) кораб е к-б „Edda Fjord“, за който съм Ви приложила подробна информация /като препратка/ в предишната част от тази разработка.



P.S.
Ще се радвам, ако четящите тази презентация могат да я обогатят с нови факти и впечатления.

                                                                                                                 Следва продължение...

събота, 11 февруари 2012 г.

Офшорни плаващи съоръжения за жилищно настаняване

                                               Офшорни плаващи съоръжения
       Преди да разгледаме онсновните видове офшорни плаващи хотели, ще направя кратък преглед на офшорната индустрия. Петролната офшорна индустрия е главният пазар за корабите за жилищно настаняване. Много проекти бяха разработени през последните години, като бяха въведени изцяло нови концепции, оборудване и системи, които значително подобриха условията на живот на хората, които работят в  офшорната индустрия.
телескопичен проход

      Основната цел на този тип плаващи „кораби за жилищно настаняване“ е да се осигури място за настаняване на хора, работещи на платформи, разположени в непосредствена близост до и на фиксирани плаващи структури, различни видове платформи, FPSO кораби.  Това може да се постигне чрез  закотвяне или използване на системи за динамично позициониране. Прехвърлянето на персонал между flotel и офшорни платформа става посредством телескопичен проход.

пример за телескопичен проход

       Необходимостта от офшорни flotels идва от факта, че на петролната платформа /FPSO, сондажни съоръжения и др./ могат  да се настанят само хора, необходими за ежедневната работа, което означава между 100 и 200 души: Проблемът идва, когато е необходим допълнителен капацитет  за настаняване на работници по време на операции свързани със: строителство и мантаж, регулярни ремонти, извеждане от експлоатация, операции свързани с подводни дейности и др.


           Типове и кратка история
    През 1977г JCE Group AB построява първия в света полу-потопен flotel наименован „Safe Astoria“. От тогава най-доброто решение за краткосрочно настаняване към платформи е използването именно на такъв тип „плаващи  структури“, които се разполагат близо до платформата. Но тези полу-потопени flotels имат и  някои съществени недостатъци като: висока себестойност, високи експлотационни разходи и ограничена подвижност.
„Еда Fjord“
    През 2005 г., кораб „Еда Fjord“ на Østensjø Group е преустроен в предоставяне на услуги за жилищно настаняване към платформа в  Нигерия. Може да осигури пребиваването на  общо 330 души. Поради тази причина тя се счита за първия flotel кораб. „Еда Fjord“ е свързан с FPSO посредством проход и се позиционира  чрез използване на динамична система за позициониране разположена на борда. Жилищните помещения са модулен тип.
    През следващите години като следствие от отличното представяне на „Еда Fjord“ няколко фирми решават да построят свои собствени кораби flotel. Корабът flotel има някои предимства в сравнение с полу-потопяеми flotel: flotel кораб е значително по-евтин за построяване и ескплоатация отколкото полу-потопяем; има значително по-ниска цена за предвижване от едно място до друго; както и по-висока скорост.
   Но flotel кораб имат един съществен недостатък: полу-потопяемия е по-стабилен в придвижването отколкото единичния корпус (с формата на кораб) и следователно е по-подходящ за суровите условия на околната среда. Този проблем се разрешава чрез използването на активни стабилизатори.
            Освен полу-потопени конструкции и кораби, еднокорпусните баржи също са били използвани в продължение на много години за осигуряване на допълнително настаняване за офшорната индустрия. Предимството на баржите е че са по-евтини от другите видове flotel кораби. Недостатъците са свързани с нуждана на влекачи за предвижването, както и че са подходящи преди всичко за плитки води, тъй като те обикновено не са свързани със системи за динамично позициониране и е необходимо тяхното закотвяне.
            В следващата част от разработката ще Ви предсавя  четирите вида flotels:
Кораби; Еднокорпусни баржи;Полу-потопени баржи;Jack-баржи.



P.S.
Ще се радвам, ако четящите тази презентация могат да я обогатят с нови факти и впечатления.

                                                                                                                 Следва продължение...