Ще Ви представя историята на една църква, която не е в пределите на България.

Имах "привилегията" да бъда сред "последните" посетителите на българската светиня в Истанбул - църквата "Свети Стефан", по- популярна като желязната църква, преди да бъде изцяло затворена за посещение , поради началото на цялостният й ремонт. Този ремонт ще се осъществи благодарение на изключителната финансова подкрепа на истанбулската голяма община, общината Фатих и окръжната администрация на Турция. Общината на град Истанбул е осигурила 2 млн. и 500 хиляди турски лири, което се равнява на около 1 млн. и 200 хиляди евро. за ремонта на нашата, българската църква.
Не мислете, че съм объркала основния спомоществовател - уви това не е нашата родина България.
Не е ли странно, страна която ни е държала в робство 500 години да се грижи за паметник - светиня за хиляди българи по време на Възраждането, а ние българите да нехаем за историята си?
Редно е да спомена и подкрепата, която са оказали родолюбиви българи за опазването и съхранението на храма.
Когато храмът е бил построен , българската колония в космополитния град е наброявала 50 хиляди души, сега българите са около 500 и на техните плещи отново лежи грижата за опазване на българщината и предаване на традициите. Намерени са родолюбиви спонсори от България за реставрация на покрива и иконите, за нов иконостас. Досега българското правителство е отделило нищожна сума, а е бил необходим цялостен архитектурен проект за реконструкция.
Със средства, осигурени от пловдивски дарители, пловдивски реставратори под ръководството на Ваня Христова са реставрирали 40-те икони от иконостаса и възстановили куполното покритие в храма.

Избегната е реална опасност, надвиснала над Желязната църква. В момента, в който турската държава реши, че един имот е изоставен и безстопанствен, той автоматично става собственост на държавата. Тази злочеста участ вече е сполетяла единственото българско училище в Истанбул.

Накратко за църквата.


Един от авторитетните представители на българското общество в Истанбул (Стефан Богориди), отправя иск към държавата през спетември 1848 г, гласящ: "Така както гърците, арменците, евреите - Ние също искаме религиозните ни обреди да се извършват на собствен език. С гърците сме православни/ортодоксални християни, но езикът е различен"!

След производството на всички елементи, първоначално църквата се сглобява в самият двор на фирмата във Виена.
След одобрението, всички детайли се разглобяват и извозват през река Дунав и Черно море към Истанбул. В Истанбул, произведението е монтирано на сегашното си място след година 1 и половина труд. През 1898г отваря порти с тържествена литургия.
След одобрението, всички детайли се разглобяват и извозват през река Дунав и Черно море към Истанбул. В Истанбул, произведението е монтирано на сегашното си място след година 1 и половина труд. През 1898г отваря порти с тържествена литургия.
Снимките, които ще видите няма да коментирам, те самите говорят за състоянието на църквата. Надявам се , че след година и половина тя ще е отново в целият си и неповторим блясък.

Честит празник на всички българи!
Няма коментари:
Публикуване на коментар