Произведенията бяха подбрани специално, тъй като основното за тях беше участието на две пиана.
Програмата бе съставена от произведения на Моцарт, П. Стоянов и Сен-Санс.
Първото произведение беше "Концерт за две пиана и оркестър KV 365", състоящо се от три отделни части Allegro, Andante и Rondo. И трите части носят познатото звучене на моцартовата музика.
Особеността на тазвечерният концерт е второто произведение. "Концерт за две пиана" на Пенчо Стоянов. По време на концерта композитора беше награден с почетният знак на гр. Варна за цялостният му принос към българската класическа музика и по случай неговият 80 годишен юбилей. Що се отнася до самото произведение, то се състои от три части: Larghetto, Allegro vivace и Andante. На фона на предишното произведение, това коренно се отличава със своето звучение и музициране. Ясно си личат неравноделните тактове. Контрастът между пианата и оркестъра е ясно отчетлив и донякъде цигулките са тези, които омекотяваха звученето на цялото произведение.
Тук трябва да отбележа добрата работа на двамата пианисти Йовчо Крушев и Димо Димов.
Последното произведение е най- познато за широката публика. То е от Камий Сен-Санс "Карнавал на животните". Произведението се състои от 14 музикални рисунки, които много запомнящо описват отделните животни. Картини са "Лебедът", "Лъвът", "Петли и кокошки", "Антилопи", "Костенурки", "Слонът", "Кенгуру", "Кукувица в гората", "Къщичка за птици", "Аквариум", "Пианистите%, "Вкаменелости", " Танц на смъртта" и "Персонажа с дългите уши", като най-популярни са Аквариумът и Лебеда. Изключителна заслуга за доброто звучене на последното произведение имаше младата дама свиреща на виолончело.
Моите адмирации за цялостното представяне на оркестър "Симфониета" - Варна с диригент Милко Коларов.
Няма коментари:
Публикуване на коментар