Вече познавате океанските и морски лайнери. Днес ще Ви представя речните пътнически кораби, какви видове са и някои от техните характерни особености.
Речните круизни кораби по размери са по-малки от океанските лайнери. На борда им могат да се качат между 90 и 250 пътника, макар че има и речни кораби превозващи само 5 пътника. Поради малките си размери този тип кораби може да плава в реки и да посещава места недостъпни за големите лайнери. Те са и единствения начин за достъп до някой от най-уникалните, исторически забележителности в света.
Основната разлика между конструкцията на речните и океански кораби е корабната форма. При речните, корпуса е плоскодънен. Общото разположение и на двата типа кораби е сходно. Речните кораби са по-луксозни и са ориентирани към пътници с по-високи доходи. Обикновенно категорията на тези кораби отговаря на хотели с 4 и 5 звезди. Друга особеност е, че през цялото пътуване, пътниците имат поглед към сушата и спирките за пристан са по–чести. Голямо предимство е и възможността да пристават на докове в самия център на посещаваното място.
Основното разделение при речните круизи е: стандартни круизни кораби, кораби тип баржа и кораби тип баржа с предназначение на хотел.
Популярните речни круизи включват пътувания по протежение на Нил , Амазонка , Мисисипи , Яндзъ , Меконг , Дунав , Рейн , Сена и Волга . Най-големите круизни компании притежават до 18 кораба. Сред тях е и българската компания „Дунав Турс” – Русе, насочена към круизи по р. Дунав.
Както и при лайнерите така и при речните пасажерски кораби най-големите корабостроителници за тях са разположени в Европа.
Речните круизи тип баржа са с плоско дъно и са предназначени за превоз на пътници, най-вече по канали и някои реки. Биват самоходни и несамоходни. В Холандия много от товарните баржи са реконтструирани в пътнически, а някой от тях са и много луксозни хотели. Разликата от речните круизи е в целта на пътуването и маршрута. Много от баржите предоставят кратки екскурзии до местни забележителности (например лозя, ресторанти, занаятчийски работилници, пазари или замъци), според желанията и интересите на гостите.
Речни баржи тип хотел. Използването им започва през 1960г, след спада на търговските и транспортни превози по каналите. Много работещи шлепове са превърнати в плаващи хотели с различна степен на лукс. Този тип хотели са уникален вид туризъм и са предназначени за няколко човека на борда. Популярни са във Франция, Англия, Шотландия, Ирландия, Холандия и Италия. При този тип кораби обслужването е персонално и е насочено към индивидуалните потребности на всеки един пасажер. Този тип кораби също се различават по големина и комфорт.
Проект на кораб който ще плава по р. Мисисипи |
P.S.
Ще се радвам, ако четящите тази презентация могат да я обогатят с нови факти и впечатления.
много ми харесва и много е полезна,ако може повече информация.
ОтговорИзтриванеЗдравей Снежанка,
ОтговорИзтриванеТемата за речните крузи е много обширна, поради голямото разнообразие от кораби плаващи на река/езеро. Какво искаш да научиш за речните круизи?