неделя, 25 март 2012 г.

Офшорни плаващи съоръжения за жилищно настаняване-V част

                               Баржи за настаняване тип „JACK-UP
       Специализирани баржи, подобни на тези за нефт и газ повдигащи се платформи, но се използват като база за обслужване на други структури като: офшорни вятърни турбини, дълги мостове, и сондажни платформи. Една от специфичните услуги е предоставянето на настаняване като flotel. Няма много единици от този тип, но една от тях е описана по-долу.
 


     Собственост е на Prosafe AS, с триъгълна „JACK-UP“ структура. Предназначена за настаняване на персонал и може да се експлоатира на дълбочини над 50м.










      За направената разработка, върху темата за офшорните съоръжения за жилищно настаняване, съм използвала части от следната литература:
DNV Rules for Classification of Ships. Høvik, Norway: Det Norske Veritas, 2009.
Code for the Construction and Equipment of Mobile Offshore Drilling Units, MODU Code, London, UK: International Maritime Organization-IMO, 1989.

събота, 17 март 2012 г.

Офшорни плаващи съоръжения за жилищно настаняване- IV част

                   Полу-потопяеми баржи за жилищно настаняване
       Това е специализиран морски плавателен съд с добра устойчивост и мореходност. Често се използва в редица специфични дейности като: офшорни сондажни платформи; при осигуряване на безопасност на плавателни съдове; нефтени производствени платформи и също като съдове за жилищно настаняване. Термините "semisubmersible/полу-потопен" обикновено се използва за този вид плавателен съд.
       В Северно море „semisubmersibles“ до голяма степен се използват за сондажни дейности, строителство, производство. Имат способността да извършват операциите си за продължителен период без прекъсване или поради метеорологични причини. Като се има предвид, че стандартните еднокорпусници имат естествен период на клатене от 5-6 секунди, типичните полу-потопени баржи имат естествен период от 17-22 секунди. Въпреки това има показания, които влияят негативно върху това:
            Полу-потопяемите имат изправящ момент и метацентрична височина, които са много по ниски от тези на стандартен еднокорпусен шлеп;
            Устойчивостта е по-лоша от тази на еднокорпусна баржа и поради това е невъзможно инсталирането на големи жилищни модулни помещения, както в еднокорпусен шлеп.
        Също така полу-потопяемите съдове струват повече като себестойност за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация. Еднокорпусника е по-евтин вариант.
       Заключението, което може да се направи е, че за плитководие и спокойни води (до 6 метра вълна) еднокорпусния шлеп е по-добър вариант отколкото полу-потопения корпус. Но при тежки условия, подобни на тези в Северно море полу-потопените баржи са по- предпочитания вариант.
            Полу-потопяемите шлепове обикновено не се наричат "Баржи", тъй като този термин се използва широко за еднокорпусни такива. Както IMO, така и при класификационните организации, правилата за еднокорпусни баржи са включени в правилата за кораби, докато за полу-потопените има отделни правила. „MODU“ код на IMO е определила дизайна и оперативните насоки за крайбрежно-сондажните единици от полу-потопяем тип. Класификационните организации също да имат различни стандарти за офшорните структури и кораби. Полу-потопяемите баржи за жилищно настаняване обикновено са включени в клас нотация "Звена за настаняване тип плавателни съдове със стабилизиращи колони" (могат да бъдат изпълнени в различни конфигурации – чрез стандартни понтони или чрез т.нар. "квадратен" понтон).  Обикновено се изпълняват във вариант с 4 или 8 вертикални колони, свързани с два долни понтона. В допълнение конструкцията може да бъде подсилена с фермена конструкция, свързваща понтоните и колоните
            Можем да разграничим два основни типа полу - потопени баржи:
        - баржи със динамично-позиционираща система
        - закотвени баржи
Safe Scandinavia

                    Safe Scandinavia

   Има 12 точкова верижна система за закотвяне, построена е 1984г. Оборудвана е с телескопичен трансферен проход и кранове.



  
Floatel Superior




     

                 Floatel Superior
   Предназначена за операции в Северно море и континенталния шелф на Норвегия. Оборудвана е със голям жилищен модул, система за трансфер, както и динамична система да позициониране. Освен това е съоръжена с  8 точкова система за закотвяне.









P.S.
Ще се радвам, ако четящите тази презентация могат да я обогатят с нови факти и впечатления.

                                                                                                                 Следва продължение...