събота, 29 декември 2012 г.

Офшорни кораби (Drillship/Fire Fighter)

                                                         Кораби за пробиване
              Морски плавателен съд, който е оборудван за операции, свързани с пробиване. Най-често се използва за проучвателно сондиране на нови петролни или газови кладенци, в дълбоки води над 2500 метра  или за пробиване за научни цели

Корабите за пробиване се различават от другите офшорни сондажни единици по лесната им мобилност. Докато полу-потопените платформи могат да пробивате в дълбоки води, то този вид кораби са в състояние да се придвижват добре  от едно място на друго, за разлика от платформите, които трябва да разчитат на външен транспортен кораб, за да ги прехвърлят от място на място.
          Освен предимство имат и своя недостатък в сравнение с платформите. В състояние на пробиване в дълбоки и ултра-дълбоко води, се наблюдава по-неблагоприятното положение за използване на "drill ship", поради чувствителността му да бъде развълнуван от вълни, вятър и течения. Това е особено опасно,  защото оборудването е свързано на хиляди фута под водата.
         Подходящата система за акостиране на "drill ship" е неразделна част от основната дейност -  пробиване. В плитки води, корабът се закотвя на морското дъно с 6 до дванадесет котви. След като дълбочина на водата стане твърде толяма, този вид кораби зависят от динамични системи за позициониране (ДПС), за да се запазят на мястото си по време на сондиране. ДПС разчита на няколко тласкащи устройства, разположени в кърмата, носа и средата  на кораба, които се активират от бордовия компютър, който постоянно следи вятъра и вълнението, за да корегира тласкащите устройства за компенсиране на тези промени. Понякога се използват, и двете системи за позициониране.
        Интересна част от конструкцията на този вид кораби е т.нар  "Moonpool". Това е симетричен отвор спрямо централната линия и е по цялата височина на корпуса. Има и изключения от това правило - понякога при специализираните кораби се налага да има и повече от един Moonpool, разположени на безопасно растояние един от друг, както има и 
Moonpool разпаложени само в долната част на корпуса, без да имат излаз на главна палуба.
       Кораби от този вид са разработени за първи път в края на 1940 година.
     "Transocean", "Pride", "Seadrill", "Frontier" и "Noble" са някои от компаниите, които притежават и експлоатират "drill ship" в световен мащаб.



                                                     Противопожарни кораби

          Противопожарните кораби са от съществено значение при борба с пожари на кораби и за подпомагане на противопожарни операции на сушата. Те могат също да помогнат в спасителни операции. Има три основни класове на противопожарни кораби  признати от Det Norske Veritas:

Fire Fighter I (FiFi1) плавателен съд е проектиран за пожарогасене и спасяване на ранен етап, от горящия кораб или сграда. Той трябва да има система за защита, като пръскачки, което му позволява да издържи на голяма топлина, отколкото други плавателни съдове. Необходимо е да имат способността да  пръскат вода на 150 м встрани и повече от 50 метра във въздуха.  

     Fire Fighter II (FiFi2) е с по-широко предназначение. Те са  построени, за да се борят с големи пожари от разумно разстояние, за дълъг период от време. Те трябва да бъдат в състояние да останат на позиция в продължение на 96 часа при непрекъсната борба с огъня, без да се налага да се зареждат с гориво.  Трябва да бъдат в състояние да разпръскват вода на 180 метра настрани и 110 метра във въздуха. 
     Fire Fighter III (FiFi3) много прилича на Fire Fighter II, в това, че  трябва да бъде в състояние да остане на позиция за гасене в продължение на 96 часа и да има водна помпа за разпръскване на 180 метра настрани и 110 метра във въздуха, с изключение на това, че трябва да го правят с повече вода. На всяка страна трябва да има осем връзки за маркучи вместо шест, които дават възможност за по-голям капацитет на разпръскване. Те също трябва да имат дъждовална система за охлаждане на кораба, като някои от по-новите кораби използват регулируеми дюзи и специална дъждовална система.


Следва продължение.



събота, 1 декември 2012 г.

Офшорни кораби (AHTS)

източник:chouest.com

           (AHTS-Anchor Handling Tug Supply) - плавателни съдове, които осигуряват котви за сондажни платформи, закотвянето им както и теглене на мобилни сондажни платформи и съоръжения от едно място на друго. В някои случаи служи като аварийно-спасителен кораб и  кораб за възстановяване.
           Различават се от останалите видове офшорни кораби. Снабдени са с лебедки за теглене и  работа на котвата, като имат отворена кърмата , което позволява ефектижното управлението на  котвите, както и по-доброто управление на вързалото за теглене.
 
източник:Rolls-royce deck machinery for AHTS vessels
      Корабът тип влекач има за цел  влачене или теглене на петролни платформи или кораби. Когато става въпрос за нефтените платформи, тези влекачи формират най-важната необходимост, тъй като без тяхната помощ, би било невъзможно да се постави нефтената платформа в необходимите морски и океански райони.


        AHTS е много полезен плавателен съд, който се търси в среда с по-висока зона на покритие. В наши дни, добива на петрол от океански области се е увеличил , което води до увеличено търсене и използването на такъв тип кораби.

източник:MacGregor Anchor-HandlingTowing Winch
      Стандартно оборудване на AHTS - снабдени са с палубен  Hydramarine кран  (може да вдигне до 3 тона товар)  и кран ROV (вдига до 10 тона). Може да има трети кран, снабден с лебедка за котви, както и две  лебедки  за теглене.
      Позиционирането на този вид кораби става чрез динамично позиционираща система. Освен нея има навигационна и комуникационна система, HVAC система, сепаратори, бойлер, вътрешна система за гасене на пожари и баласт, система за пречистване на водата. Всички тези системи се доставят от различни водещи компании в сектора на морското оборудване.

източник:chouest.com

      Задвижване и мощност – обикновено имат по два основни двигателя (8000 kW) и два генератора. Има и спомагателни генератори, а също така и авариен генератор. Задвижването се осигурява от две витла. Тласкащите устройства включват 4 тунелни подрулващи устройства, разположени в носа и кърмата (по 2).

четвъртък, 22 ноември 2012 г.

Видове офшорни кораби - OSVs/PSVs

           Офшорните кораби за доставка (OSVs) или кораби за доставки към платформа (PSVs),  осигуряват доставките към офшорни съоръжения и  нефтени платформи . Доставяните материали  могат да бъдат течности, гориво, питейна вода, тръби за пробиване, сухи насипни товари, както и разнообразие от други доставки. (OSVs) определят товарния си капацитет по (DWT) или от проектната  си дължина.

източник: Rolls-Royce - OSVs
         (PSVs) е кораб, специално проектиран да подпомага дейността на офшорните нефтени платформи. Имат дължина от 20 до 100 метра и са с  различно предназначение. Основната функция на повечето кораби е превоз на стоки и персонал до и от нефтените платформи и други офшорни структури.


           През последните години навлезе ново поколение  кораби за доставки, обикновено оборудвани с Клас1 или Клас2 динамична система за позициониране.


                                            Функции, които могат да осъществяват:
       Товар на палубата
Основната функция на един (OSVs /PSVs) е транспортиране на доставки към платформата и връщане на товари към брега. Товарните танкове са предназначени за складиране на отработени материали, добити в процеса на пробиване от платформата – кал, цимент, непитейна вода и химикали. Част от тези химикали е необходимо да бъдат върнати на брега за да бъдат рециклирани или изхвърлени.

              Подкрепа
            Повечето кораби превозват палубните товари върху големите си по площ открити палуби. Насипните товари се превозват в цистерни под палубата. Някой от корабите са снабдени със специални системи за борба с възникнали пожари на платформата, както и със ситеми за почистване на петролен разлив.

източник: Wartsila - OSVs
            (OSVs /PSVs) са оборудвани с пневматични системи за обработка на сухи насипни товари , отговарящи на най-високите международни изисквания. Сухите насипни материали, цимент, барит, бентонит, използвани  в процеса на пробиване се транспортират от бреговите  станции и се разтоварват на офшорните сондажни платформи.  Всички тези операции са в съответствие с  най-строгите правила и наредби за опазване здравето на персонала и околната среда.

            Условията на работа на офшорните кораби за доставка може да се различават коренно в зависимост от предназначението им. Но за всички се изисква висока степен на якост и надеждност,  които да гарантират безпроблемната работа на разположените системи.

събота, 17 ноември 2012 г.

Офшорни кораби

                 В опита ми да намеря систематизирана информация за видовете офшорни кораби на български език, ударих на камък. Останах изненадана от факта, че няма направена такава систематизация. А тя ще става все по-належаща и актуална, дори и за българската морска действителност.
                Ще се опитам да направя кратко обобщение на тази материя, като се надявам, колегите четящи тези статии, да се включат активно в разширяването на поднесения материал, чрез своите наблюдения и опит.
                Ще се съсредоточа върху видовете кораби, използвани за поддръжка на офшорния отрасъл. През последното десетилетие, поради широкото проучване на нови области в по-дълбоки води, се налага да се разработват силно специализирани кораби, построени за оказване на съдействие при проучване и добив на нефт и газ  в морето. Спецификацията на тези видове кораби зависи от това, дали те са изградени предимно за обслужване на сондажните платформи при придвижване, закотвяне и експлоатацията . Или се използват за цели, които изискват съхранение и разширяване на производството на петрол в морето.
                Най-големите пазари на офшорни кораби са районите на Северно море и Мексиканския залив, но области като западна Африка, Канада, далечния изток и Бразилия стават все по-големи потребители на услугите, предоставяни от офшорните кораби.
                На схемата може да видите най-често срещаните видове офшорни кораби. В рамките на няколко разработки ще се опитам да Ви дам по-разширена информация за всяка група кораби. Надявам се и на вашето съдействие.
                
         Източниците за тази разработка са специализираните сайтове, свързани с този отрасъл на морската индустрия, както и правилата на класификационните организации. Ако допускам неточности при превода на  специализираните наименования, моля коригирайте ме, за да поднеса информацията максимално коректно и тя да бъде полезна за всички.

четвъртък, 1 ноември 2012 г.

Българската мини подводница


               Институтът по океанология "Фритьоф Нансен" към Българска Академия на науките - Варна традиционно чества Деня на Народните будители - 1 Ноември и организира Ден на отворените врати, посветен на Международния ден на Черно море 31 октомври. По този повод с колеги от Института по хидродинамика имахме възможност от близо да се запознаем с дейността и техническата апаратура на колегите от ИО.


                ИО (институт по океанология) разполага с добре оборудвания научноизследователски кораб “Академик”, който има възможности за провеждане на комплексни експедиции  в региона на Черно море, така и в Световния океан. Също така разполага и с изследователска подводница РС-8  (Производител: Perry Submarine ; Модел / Тип: PC 8/) за обследване на морското дъно и на потънали обекти до дълбочини от 250 м.




           Малко подробности за мини подводницата: тази година се навършват 25 години от придобиването й (13 февруари 1987). Подводният плавателен съд всяка година минава преглед, а на всеки 4 години състоянието му се доказва чрез спускане на пределна дълбочина. Състоянието на плавателния съд се следи от Български корабен регистър.


              Най-големият принос на РС-8В е възможността за съставяне на по-ясна картина на морското дъно, както и новото направление: развитие на дълбоководна археология. През 2002г. с помощта на мини-подводницата откриват потънал кораб на 2500г. , натоварен с амфори, източно от нос Калиакра.  Корабът лежал на 81м дълбочина. Другото важно откритие е през 2009г. На 110м. дълбочина подводницата открила дървен ветроход, за който се предполага, че е на възраст между 120 и 200 години. Корабът бил така добре съхранен, сякаш е потънал преди броени дни. Ветроходът имал две мачти, за съжаление тотално унищожени. На носа на плавателния съд личи и фигура на жена, каквато е била традицията  за поставянето на такива фигури на корабите от онова време. Ветроходът е с ширина 7,5-8м. и дължина 52м. За тази находка на Института гледахме видео клип в добре оборудваната им зала за презентации.

             Другото съоръжение, което представляваше интерес за мен беше корабът "Академик".


              Научно-изследователския кораб е собственост на БАН и е единствения действащ кораб от класа си в целия Черноморски регион. Има водоизместване 1225т., дължина 55,5м., широчина 9,8м., газене 4,8м. и далечина на плаване около 7500 мили.  Екипаж от около 15 души и научен състав от 20 души могат да разчитат на автономност на плаването (при скорост до 9,5 възела) до 15 дни. "Академик" е построен в завод "Киевска кузница" СССР през 1979г. като риболовен траулер. България купува риболовния траулер от Турция и го преустройва в научно-изследователски кораб.


        В момента плавателният съд се радва на добра натовареност и интерес от чужди компании за провеждане на експедиции. 















понеделник, 10 септември 2012 г.

TROPICARIUM (Будапеща)



       На 20 км. от центъра на Будапеща, в сградата на МОЛ Кампона се намира една от най-новите атракции на унгарската столица – ТРОПИКАРИУМ.

         
           Една от целите, които си бяхме поставили за посещение, докато бяхме в Будапеща беше именно този атракцион. Исках да видя истински крокодил /като тези в "Дънди Крокодила"/ и да попадна за малко в света на тропическата джунгла.



    




        Интересният подбор на мамуни, екзотичните видове земноводни и птици, много сполучливо пресъздават реалния свят на тропическата гора. Допнителният ефект  за реалност се пресъздаваше от тропическият дъжд, който валеше в тази „гора” на всеки кръгъл час.




          Имахме късмета да се „полюбуваме” на крокодила, който благоволи да се „покаже”, докато бяхме там. Оказа се, че той рядко навестява „брега” и предпочитал да си стои, дълбоко потопен, във водата. Май нашето внимание му дойде в повече, защото много бързо ни напусна.


        Другата интересна сбирка беше „колекцията” от жаби, както и панорамният аквариум.


         Трябва да бъда откровена що се отнася до аквариума с акулите. Атракциона в Инстанбул – Тюркоазо е много по-хубав, голям и вълнуващ.




       Що се отнася до времето прекарано в Троикариума – препоръката ми е - задължително трябва да се посети, ако имате възможност. Въпреки, че е далеко от центъра на града, той е весела и забавна атракция за цялото семейство.







         Цената на билета не е евтина. Ако успеете да се съберете  в група от 15 човека, имате право на отстъка, която не е за пренебрегване. Почти навсякъде има намаления за деца и тинейджъри, малкия проблем е , че табелите са на унгарски и ако изрично не питате, намаление няма да Ви направят. Оказа се , че английският не е на мода в тази страна. Изключение правят подрастващото поколение и младежите, така че ако искате помощ се насочвайте към тези групи. Иначе след унгарския език, вторият най-разпространен е немският.

       Пожелавам на всички да се забавлявате там така, както се забавлявахме ние. 





















вторник, 4 септември 2012 г.

Марципан и миниатюри - светът на Сентендре



                    В една от малките улички на Сентендре е разположен интересният Музей на Марципана, създаден от Сабо Кароли през 1994г. 



          Тук попадаш в рай за малки и големи, обграден от чудесата на сладкарското изкуство. Отвсякъде те наблюдават приказни детски герои, изработени от марципан и те подканят да си отчупиш от тях и да си ги хапнеш.
Унгарският парламент
                 








    Освен всички известни приказни герои, в музея могат да се видят и най-емблематичните исторически лица на Унгария, както и приказно красивия  унгарски парламент /изработен от шоколад и захар/. Можете да видите изработена шоколадова карта на Унгария, показваща очертанията й през различни периоди от историята й, както и портрет на кралицата на Унгария Мария Тереза, заедно с нейното голямо семейство.


               В стаята посветена на музиката можете да видите портрет на Моцарт от марципан, фантастична цигулка, изумителен букет от рози.



                 Фантастични са образите на лейди Ди, както и изработеният от бял марципан „черен“ Майкъл Джексън.



            Изложбените зали на музея са разположени на вторият етаж, където ни "посрещна"  огромна и фантастична свадбена торта. На входа на музея в дясната му страна е разположена панорамната работилница, където можеш да наблюдаваш процеса на изработка на марципан и технологията на „създаване“ на едно сладко изкушение. От лявата страна на входа е разположен малък магазин , където можете да си закупите всичко което ви изкуши. 



         

     Някой от музейните експонати са дело на основателя на музея – Сабо Кароли. Той създава първият в Европа музей на марципана. Бонбоните „Естерхази“ са неговата гордост.



       Повярвайте ми, тук с удоволствие ще загубите много време и пари. 








                                               Дворецът на миниатюрите
                                                автор Преслава Петрова
               Дворецът на миниатюрите е разположен в центъра на Сентендре, в края на малка, сгушена уличка. Особеността е на този музей е че всички произведения могат да се разглеждат само с мискроп, тъй като са миниатюри.

              В цял свят има само четири такива музея.  Намират се в Киев, Москва, Сентендре и Андора и са основани, благодарение на таланта на Николай Суадристи.
автор - Адриана Славова
         
      Николай Суадристи е роден в Харков през 1937г. Учи в Земеделски институт, където  усвоява техниката на миниатюрите и става известен  със своите шедьоври. 
автор - Адриана Славова

            Н. Суадристи  създава шедьоври в стила на миниатюрите в продължение на повече от четири десетилетия.  

автор - Адриана Славова

автор - Адриана Славова
             Какво видях в този музей? Бях изумена от всяка миниатюра, тъй като мащабът не се измерва в милиметри, а в хилядни от милиметъра. Имаше керван от златни камили, които се намират в ухото на иглата, намеквайки добре познатата фраза от Новия Завет, че е по-лесно камила да влезе в углени уши, отколкото един богат човек да отиде в небесното царство.  Също така в музея можете да видите и най-малката книга  в света, чийто размер е 0,6 мм и има 12 страници със стихове и рисунки. За направата на страниците е използвана паяжина.  Корицата е направена от безсмъртниче.

          


    А  можете ли да си представите модел на вятърна мелница, който се състои от 203 златни елементи и е с големината на половин маково семе?