неделя, 12 юни 2011 г.

Що е то „ Круиз; Лайнер; Пасажер - началото”?

         Започнах моят разказ за круизите не от началото на създаването им, а от състоянието им в днешни дни.
                  Но как и кога е започнало всичко?
                  Вярвам, че ще Ви бъде интересно да разберете това.
              Най-ранните океански кораби не се свързват с превоз на пътници, а по скоро с превоз на товари. През 1818г американската компания Black Ball  е първата, която предлага редовна доставка на товари от Англия до САЩ и може да  да предостави известен комфорт на хората избрали да преминат океана с нея. До 1830г. доминират параходите на трансатлантическия пазар за превоз на пътници и товари.
            Появата на първият чисто круизен кораб е свързан с 1844г, когато започва нова ера в развитието на тази индустрия. Между 1850 и 1860 се въвеждат редица подобрения на този вид кораби: прекарва се електрическо осветление, въвежда се свободно палубно пространство за разходки, както и започват да се предлагат развлечения за пасажерите.
              В началото на 20 век понятието „superliner”  се въвежда от Германия. Дизайнът на лайнерите се опитва да сведе до минимум дискомфорта от презокеанското пътуване. Двата лайнера „Мавритания”  и” Лузитания”  и двете собственост на Cunard Line, въвеждат традицията на стилно обличане за вечеря.  Скоростта е все още определяща за този вид кораби и не е имало място за големи обществени помещения. The White Star Line, собственост на американският финансист Джей Пи Морган, представя най-луксозният пътнически кораб „Титаник”. Пространството и удобството на пътниците са вече първостепенни, както и скоростта. За съжаление трагедията, която сполетява Титаник съсипва White Star Line. През 1934г. Cunard купува White Star.
          Първата световна война прекъсва строителството на нови круизни кораби, а голяма част от вече създадените се използват за военен транспорт и болници.  Периода между 1920 и 1940г. се счита за златната ера на трансатлантическите пътнически кораби. Тези кораби са предназначени да обслужват богатите и известните. За първи път се обявява реклама за пътуване до Европа и изцяло дневно изхранване на семейството, което влиза в цената на пакета.
       Втората световна война слага окончателен печат върху круизната промишленост. Икономиките са съсипани, навлиза все по-бързо въздушният транспорт. Това води до фалити на повечето океански пътнически линии. Круизният транспорт замира.
      През 60те години на XX в. се появява началото на съвременният круиз. Американските компании акцентират върху пътувания в Карибския басейн като създават „кораби за забава” и започват да налагат този модел на забавления сред хората, които жадуват за по-нестандартни удоволствия след отминалата война.
Популярността на този вид морски почивки прескача границите на Америка. През 70те години започват да се предлагат глезотии като каюти с изглед към океана, басейни и казина на борда. Започва строителството на повече и по-големи пътнически кораби.
         През 1974г. Cunard Line Limited, компания която работи на трансатлантическия пазар представя своят кораб „Queen Elizabeth II”. Корабът развива максимална скорост от 38 възела и предлага лукс и елегантност невиждани до този момент на круизен кораб. Налага се идеята за почивка и развлечение на борда на кораба, а не просто прекосяване на океана. Американският сериал „Love Boat” пред 70те г. възражда популярността на романтичните пътувания. Поредицата оказва безспорно влияние върху жадната за удоволствия публика и заявките за круизни пътувания нарастват главоломно.
          1980г. круизната индустрия чупи нов рекорд. Новите мега кораби могат да превозват едновременно до 2000 човека. Тези кораби са проектирани като луксозни плаващи хотели с казина, спортни площадки, множество барове и ресторанти. Започва ерата на масовият круизен туризъм.
           В наши дни хората предпочитат  да прекарват отпуската си „активно”. Тази тенденция набира популярност през 1996г. Компанията Silversea започва да предлага на пътниците си програма даваща възможност да се научи повече за географията , културата и природата на посещаваните места. Круизите в Европа, Африка и Азия стават все по-популярни.
        Като всяка промишленост, така и круизната индустрия се води от правилата на пазара. Сливанията стават все по-популярни и е единственият  изход за малките круизни компании да останат на този толкова бързоразвиващ се пазар. Последното най-голямо сливане е закупуването на Celebrity Cruises от Royal Caribbean, което доведе до създаването на една от най-големите круизни компании в света.
       През 2000г.  оперират 81 нови круизни кораба. Тенденцията на строителство е нарастваща и всяка година на пазара излизат между 8 до 10 нови круиза.
         Последиците от разрастващото се строителство на кораби, тяхната големина и брой хора, който могат да поемат на борда си, води до обратната тенденция – все повече хора с финанси над средните започват да предпочитат пътувания на по-малки  кораби, които могат да предложат по-голямо спокойствие и комфорт. Тези кораби могат да влизат на по-малки пристанища и да посещават места недостъпни за големите лайнери. Една от тези компании специализирала се в този вид луксозни плавания е Seabourn Cruise Line, които оперират главно на Азиатския и Южноамерикански пазар.
            Кризата, която започна преди няколко години доведе до отказ и забавяне на голяма част от поръчките за круизи. Тази ситуация доведе до големи сътресения в корабостроителната промишленост, много от корабостроителниците  се наложи да съкратят голяма част от персонала си. Тази тенденция започна да се променя в началото на 2011г и в момента се наблюдава възстановяване на обема поръчки за круизи от времето преди началото на  кризата.

събота, 4 юни 2011 г.

Що е то „ Круиз; Лайнер; Пасажер - мега и гига яхти”?

       
             В раздела круизи влизат и т.н. супер яхти. Те също са предназначени за круизни плавания, имат собствен екипаж, лукс надхвърлящ този на повечето круизни кораби. Могат да бъдат задвижвани както с мотор, така и платна(класически ветроходни яхти).
               Изключително развитие тези яхти получават в период а между 2000 и 2008г. Изграждат се множество яхти  с размери между 24 и 70м. Повечето от тези яхти са частна собственост, но има и такива, които са притежание на компании, занимаващи се основно с чартирането им. Най-известните дестинации за посещение са Средиземноморието и Карибският басейн.
              След началото на кризата се наблюдава спад в поръчките на този вид скъпи яхти, но в началото на 2011г. се забелязва известно раздвижване на този пазарен сегмент. Изключителна популярност придобиват в Нова Зеландия, Азия и Източна Европа.
             Яхтите от 24 до 50м не винаги имат изискване за собствен екипаж.  Тези над 45-50м. задължително трябва да имат екипаж и обикновено са предназначени за 12-14 пасажера. Имат няколко палуби, които предлагат всички удобства на луксозен хотел.  Всички кабини за гости имат собствена баня. Яхтите имат машинно отделение, а в носа й са разположени помещенията на екипажа.  Повечето яхти от този клас предлагат и услуги като windsurfing и diving. Притежават и собствена сателитна комуникация.
              След 2000г се наблюдава бум на строителството на яхти над 65м. Обикновено имат 4 палуби над  главна палуба, а повечето от тях имат и собствена хеликоптерна площадка. Предлагат глезотии като джакузи, сауна, салон за красота и масажи, медицински център, собствена дискотека и кинозала, библиотека.
               Считано от 2009г. яхти над 100м (328фута) се определят като гига-яхти. Наблюдават се сравнително рядко, но все по- често желаещите с пари ще предпочетат  да прекарат отпуската си на море на този вид яхти пред големите круизи, поради което ще наблюдаваме изключителен растеж на този вид строителство. Тези яхти имат закрити хеликоптерни хангари, закрит плувен басейн, както и миниатюрна подводница. Границата между "Mega Yacht" и "Giga Yacht" вече се определя не толкова от размера на яхтата, колкото от лукса,  който могат да предложат.
               Най-известните корабостроителници за моторни яхти са :Blohm + Voss ,Германия;  Lürssen, Германия;  Fincantieri, Италия

       Най-голямата частна  яхта Eclipse”, собственост на Р. Абрамович е с дължина 169метра и в момента е най-скъпата частна яхта, струва около £ 724 000 000.





        Най-известните корабостроителници за ветроходни яхти са :Lürssen, Германия; Royal Huisman, Холандия; Perini Navi, Италия









        И тъй като аз имам слабост именно към този вид яхти и кораби ще Ви представя един проект The Maltese Falcon”, който много ми допадна от архитектурна гледна точка. Представена е през октомври 2007г. и е построена от  Perini Navi, Италия. Луксозната яхта е клипер и е с дължина 88м.