Провокация да започна тази презентация е участието ми в една от дискусиите на професионалната мрежа Linkedin - “Floating cities”. Интересът ми към плаващите градове датира от няколко години. Но сега ще Ви представя тази тематика от друг ъгъл.
В нашата страна набира скорост един нов вид туристическа услуга – така наречения „круизен туризъм”. За съжаление, ние имаме само речен пасажерски флот, плаващ предимно по р. Дунав.
България няма круизно корабостроене, поради което и завършващите специалност „Корабостроене”, (специалността, която и аз съм завършила), не изучават дисциплина, свързана с този тип кораби. Правя уточнение, че се изучава малка част от архитектурата на жилищни и публични зони в корабите, в частта “Архитектура на кораба – интериорен и екстериорен дизайн”.
За това ще се опитам да Ви представя какво е пасажерски кораб и особеностите на неговата конструкция. Тъй като темата е обширна, поради многообразието на този тип кораби, разказът ми ще бъде в няколко части. За разлика от повечето пишещи за корабостроене, аз няма да започна с възникването на идеята, а ще стартирам с развитието в наши дни.
Последните десет години, хората предпочитат „активния туризъм”. Основното предимство на круизите е непрекъснатото движение по време на плаването, както и възможността да се посетят нови пристанища по време на ваканцията. Вие сами можете да изберете на какъв вид пасажерски кораб да плавате.
P.S.
Ще се радвам, ако четящите тази презентация могат да я обогатят с нови факти и впечатления, давайки своите коментари.
Следва продължение...